novinkyTiskové zprávyvýstava

Tisková zpráva k výstavě velkoplošných fotografických portrétů stoletých Čechoslováků

Výstava velkoplošných fotografických portrétů stoletých Čechoslováků odstartuje multimediální projekt „Narozeni 1918“

Praha, 12. prosince 2018

Ve středu 19. prosince se široké veřejnosti otevírá výstava 28 fotografických portrétů osobností narozených v roce 1918 a čtyř portrétů novorozenců narozených 28. října 2018 v Thomayerově nemocnici v Praze. Expozice, bezplatně přístupná v prostoru náměstí Václava Havla v Praze (piazetta Národního divadla), je součástí rozsáhlého projektu „Narozeni 1918“, který dokumentuje životní osudy Čechoslováků narozených v roce vzniku samostatné republiky. Projekt dále zahrnuje 13 výstav v krajských městech po celé ČR, 7 filmových dokumentů, 2 výpravné knižní publikace, obsahový online portál a a celorepublikovou soutěž pro žáky základních a středních škol.

„Na projektu jsme pracovali čtyři roky. Našim cílem je představit široké veřejnosti životní osudy, vliv historických událostí a také ideály a naděje této doposud žijící masarykovské generace zrozené do svobodného, demokratického státu,“ prezentuje projekt „Narozeni 1918“ jeho autor Pavel Chalupa. „Výstava na náměstí Václava Havla projekt odstartuje. V portrétech fotografky Martiny Storek a krátkých příbězích se na ní návštěvníci potkají s osmadvaceti stoletými osobnostmi.“

„Na počátku, v roce 2014, bylo ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí osloveno 992 seniorů a seniorek. Natočilo se postupně 80 vstupních rozhovorů a následně bylo vybráno 12 kandidátů s výjimečným příběhem pro finální zpracování, kterého se 4 z nich již bohužel nedožili,“ přibližuje tvůrčí proces producent projektu Jan Kynčl. „Výsledkem je kromě výstav a knih především 7 celovečerních audiovizuálních dokumentů, které jsou natáčeny v režii Evy Tomanové, Karla Smyczka, Pavla Dragouna, Ludvíka Klegy a Radima Filipce. Diváci budou mít možnost je shlédnout v prvních měsících příštího roku v kinech a následně v TV vysílání, “ dodává.

Ve zkratce:
– projekt „Narozeni 1918“ dokumentuje životní osudy lidí narozených v roce vzniku samostatné republiky
– zahrnuje 7 filmových dokumentů, 14 výstav po celé ČR (od 17.12. do 15.1. Praha – piazetta Národního divadla), 2 knihy, obsahový portál, celostátní soutěž pro ZŠ a SŠ
– autor projektu Pavel Chalupa, producent Jan Kynčl (Retro Film s.r.o.), autorka fotografických portrétů Martina Storek, režie dokumentů Eva Tomanová, Karel Smyczek, Ludvík Klega, Pavel Dragoun a Radim Filipec
– web projektu: www.narozeni1918.cz


Kdo je kdo v projektu „Narozeni 2018“

Pavel Chalupa – autor projektu

Pavel Chalupa (*1963), absolvent pražské DAMU, je autorem a realizátorem řady kulturních projektů se širším historickým, společenským a edukačním přesahem. Mj. je zakladatelem a dlouholetým ředitelem Festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, autorem projektu divadelně-vzdělávacího Vlaku Lustig či uměleckým ředitelem Centra studií genocid v Terezíně.

Eva Tomanová – režie

Eva Tomanová, absolventka Fakultu sociálních věd UK, již při studiích pracovala jako scenáristka televizních pořadů a autorka reportáží pro společenské deníky. Od roku 1999 pracovala jako reportérka a později jako režisérka v TV Nova a poté TV Barrandov, kde vytvořila na pozici šéfredaktora publicistiky několik pořadů. Záhy se však začala maximálně věnovat tvůrčí činnosti výhradně jako režisérka. Natočila sérii dokumentů pro Febio, dokumenty pro ČT a reportáže do publicistického pořadu Reportéři ČT. Spolu s Janou Škopkovou přinesla ideu pořadu Pološero a uvedla jej jako dramaturg a tvůrce v život. Dokument Stále spolu (2014) byl uveden v soutěži debutů na festivalu IDFA, v níž získal spolu s dalšími třemi snímky nominaci na nejlepší film.

Karel Smyczek – režie

Herec a režisér Karel Smyczek absolvoval režii na FAMU snímkem Kapři pro Wehrmacht, o čtyři roky později debutoval filmem Housata. Je autorem řady celovečerních filmů (mj. Sněženky a machři, Proč?, pohádka Lotrando a Zubejda aj.) a televizních inscenací. Věnoval se také seriálům (mj. Bylo nás pět, Třetí patro, Místo nahoře, Případy detektivní kanceláře Ostrozrak aj.).

Pavel Dragoun – režie

Scénárista, režisér a dramaturg Pavel Dragoun, absolvent dramaturgie na DAMU, se jako režisér podílel mj. na dokumentárně-vzdělávacím cyklu devatero řemesel, podepsaný je také pod TV pořadem Výletníci. Zároveň je členem Rady Státního fondu kinematografie ČR.

Radim Filipec – režie

Režisér a scénárista Radim Filipec se podílel mj. na filmových projektech Křižáček, Bába z ledu, Kdo je kdo v mykologii, Čtyři slunce či Venkovský učitel.

Partneři výstavy a projektu:

– Olga Menzelová a Medialogue (http://medialogue.cz/)
– Národní divadlo (https://www.narodni-divadlo.cz/)
– Biofilms Rental (https://www.biofilms.cz/)
– Fujifilm (https://www.fujifilm.eu/)
– FPS Repro (https://www.fpsrepro.cz/)
– Ministerstvo kultury ČR (https://www.mkcr.cz/)
– Česká televize (https://www.ceskatelevize.cz/)
– Český rozhlas (https://www.rozhlas.cz/)
– Regionální televize (http://www.regionalnitelevize.cz/)
– Časopis Reflex (https://www.reflex.cz/)
– Dempsey & Clark
– Centrum studií genocid Terezín (http://studiagenocid.cz)
– Railreklam (http://www.railreklam.cz/)
– JCDecaux (http://www.jcdecaux.cz/)

Kontakt pro média:

Kateřina Kuchařová
E-mail: info@riversong.cz
Tel.: +420 724 014 653