Výstava velkoplošných fotografických portrétů stoletých Čechoslováků „Narozeni 1918 – Tváře století“ míří do Mladé Boleslavi
Praha/Mladá Boleslav, 29. ledna 2019
Výstava „Narozeni 1918 – Tváře století“ zahrnuje 28 fotografických portrétů osobností narozených v roce 1918 a čtyři portréty novorozenců narozených 28. října 2018 v Thomayerově nemocnici v Praze. Expozice sklidila mimořádný ohlas veřejnosti již v Praze, kde byla od poloviny prosince do poloviny ledna bezplatně přístupná v prostoru náměstí Václava Havla (piazetta Národního divadla). V Mladé Boleslavi se výstava veřejnosti otevře v pátek 1. února v areálu parku kliniky Dr. Pírka.
V průběhu uvedení v Praze se část výstavy stala také terčem vandalů a polovina expozičních panelů byla zničena nebo poškozena. Výstavu se naštěstí podařilo v rekordním čase obnovit a nyní expozice míří do Mladé Boleslavi, kde bude až do června instalovaná v prostoru parku kliniky Dr. Pírka. Výstava je součástí rozsáhlého projektu „Narozeni 1918“, který dokumentuje životní osudy Čechoslováků narozených v roce vzniku samostatné republiky. Projekt dále zahrnuje výstavy v krajských městech po celé ČR, filmové dokumenty, výpravné knižní publikace, obsahový online portál a celorepublikovou soutěž pro žáky základních a středních škol.
Slavnostní zahájení výstavy proběhne v pátek 1. února od 17.00 hodin v restauraci Štěpánka. Součástí vernisáže bude mj. promítání filmu České televize „Narozena 1918“ o paní Vlastimile Šrůtkové a ukázka z chystaného dokumentu o panu Karlu Laváčkovi (oba v režii Evy Tomanové) uvedené autorem námětu a projektu „Narozeni 1918“ Pavlem Chalupou, prohlídka expozice s komentářem autorky fotografií Martiny Storek a hudební odpoledne v doprovodu orchestru Karla Gotta pod vedením kapelníka Pavla Větrovce.
„Na projektu jsme pracovali čtyři roky. Našim cílem je představit široké veřejnosti životní osudy, vliv historických událostí a také ideály a naděje doposud žijící masarykovské generace zrozené do svobodného, demokratického státu,“ prezentuje projekt „Narozeni 1918“ jeho autor Pavel Chalupa. „V portrétech fotografky Martiny Storek a krátkých příbězích se návštěvníci výstavy potkají a seznámí s osmadvaceti stoletými osobnostmi.“
„Na počátku, v roce 2014, bylo ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí osloveno 992 seniorů a seniorek. Natočilo se postupně 80 vstupních rozhovorů a následně bylo vybráno 12 kandidátů s výjimečným příběhem pro dokumentární filmové zpracování, kterého se 4 z nich již bohužel nedožili,“ přibližuje tvůrčí proces producent projektu Jan Kynčl. „Výsledkem je kromě výstav a knih především 7 celovečerních audiovizuálních dokumentů, natáčených v režii Evy Tomanové, Karla Smyczka, Pavla Dragouna, Ludvíka Klegy a Radima Filipce. Diváci budou mít možnost je shlédnout v prvních polovině letošního roku v kinech a následně v TV vysílání,“ dodává.
Ve zkratce:
– projekt „Narozeni 1918“ dokumentuje životní osudy lidí narozených v roce vzniku samostatné republiky
– zahrnuje 7 filmových dokumentů, 14 výstav po celé ČR (od 17.12. do 20.1. Praha, aktuálně Mladá Boleslav 1.2.-30.6.), 2 knihy, obsahový portál, celostátní soutěž pro ZŠ a SŠ
– autor projektu Pavel Chalupa, producent Jan Kynčl (Retro Film s.r.o.), autorka fotografických portrétů Martina Storek, režie dokumentů Eva Tomanová, Karel Smyczek, Ludvík Klega, Pavel Dragoun a Radim Filipec
– web projektu: www.narozeni1918.cz
Kdo je kdo v projektu „Narozeni 2018“
Pavel Chalupa – autor projektu
Pavel Chalupa (*1963), absolvent pražské DAMU, je autorem a realizátorem řady kulturních projektů se širším historickým, společenským a edukačním přesahem. Mj. je zakladatelem a dlouholetým ředitelem Festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, autorem projektu divadelně-vzdělávacího Vlaku Lustig či uměleckým ředitelem Centra studií genocid v Terezíně.
Eva Tomanová – režie
Eva Tomanová, absolventka Fakultu sociálních věd UK, již při studiích pracovala jako scenáristka televizních pořadů a autorka reportáží pro společenské deníky. Od roku 1999 pracovala jako reportérka a později jako režisérka v TV Nova a poté TV Barrandov, kde vytvořila na pozici šéfredaktora publicistiky několik pořadů. Záhy se však začala maximálně věnovat tvůrčí činnosti výhradně jako režisérka. Natočila sérii dokumentů pro Febio, dokumenty pro ČT a reportáže do publicistického pořadu Reportéři ČT. Spolu s Janou Škopkovou přinesla ideu pořadu Pološero a uvedla jej jako dramaturg a tvůrce v život. Dokument Stále spolu (2014) byl uveden v soutěži debutů na festivalu IDFA, v níž získal spolu s dalšími třemi snímky nominaci na nejlepší film.
Karel Smyczek – režie
Herec a režisér Karel Smyczek absolvoval režii na FAMU snímkem Kapři pro Wehrmacht, o čtyři roky později debutoval filmem Housata. Je autorem řady celovečerních filmů (mj. Sněženky a machři, Proč?, pohádka Lotrando a Zubejda aj.) a televizních inscenací. Věnoval se také seriálům (mj. Bylo nás pět, Třetí patro, Místo nahoře, Případy detektivní kanceláře Ostrozrak aj.).
Pavel Dragoun – režie
Scénárista, režisér a dramaturg Pavel Dragoun, absolvent dramaturgie na DAMU, se jako režisér podílel mj. na dokumentárně-vzdělávacím cyklu devatero řemesel, podepsaný je také pod TV pořadem Výletníci. Zároveň je členem Rady Státního fondu kinematografie ČR.
Radim Filipec – režie
Režisér a scénárista Radim Filipec se podílel mj. na filmových projektech Křižáček, Bába z ledu, Kdo je kdo v mykologii, Čtyři slunce či Venkovský učitel.
Partneři výstavy v Mladé Boleslavi a projektu:
– ŚKODA AUTO (http://www.skoda-auto.cz/)
– Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (https://www.zpskoda.cz/)
– Klinika Dr. Pírka (http://www.drpirek.cz/)
– Kultura města Mladá Boleslav (http://www.kulturamb.cz)
– Olga Menzelová a Medialogue (http://medialogue.cz/)
– Biofilms Rental (https://www.biofilms.cz/)
– Fujifilm (https://www.fujifilm.eu/)
– FPS Repro (https://www.fpsrepro.cz/)
– Peugeot Kopecký (https://www.kopecky.cz/)
– Centrum studií genocid Terezín (http://www.archeologiezla.cz/)
– Ministerstvo kultury ČR (https://www.mkcr.cz/)
– Česká televize (https://www.ceskatelevize.cz/)
– Český rozhlas (https://www.rozhlas.cz/)
– Regionální televize (http://www.regionalnitelevize.cz/)
– Časopis Reflex (https://www.reflex.cz/)
– Dempsey & Clark
– Centrum studií genocid Terezín (http://studiagenocid.cz)
– Railreklam (http://www.railreklam.cz/)
– JCDecaux (http://www.jcdecaux.cz/)
Kontakt pro média:
Kateřina Kuchařová
E-mail: info@riversong.cz
Tel.: +420 724 014 653